IPR-alan yhdistykset

Suomessa toimii useita IPR-alan järjestöjä, jotka edistävät oman oikeudenalansa kehitystä, järjestävät tapahtumia ja toimivat kohtaamispaikkana alan ammattilaisille. Yhdistykset toimivat usein yhteistyössä sekä muiden suomalaisten että kansainvälisten IPR-järjestöjen kanssa.
Suomen Teollisoikeudellinen yhdistys ry seuraa immateriaalioikeudellisen lainsäädännön kehitystä ja johdonmukaista soveltamista sekä osallistuu ja myötävaikuttaa siihen. STY muun muassa järjestää immateriaalioikeuteen liittyviä luentoja ja muita tilaisuuksia.
Suomen AIPPI ry toimii kansainvälisen AIPPI-järjestön (Association Internationale pour la Protection de la Propriété Intellectuelle) kansallisena ryhmänä Suomessa. Yhdistys osallistuu AIPPI:n puitteissa tapahtuvaan immateriaalioikeuksien kansainvälisen suojan tutkimiseen ja kehittämiseen. Suomen AIPPI järjestää myös kokouksia, seminaareja ja muuta koulutusta.
Suomen Tekijänoikeudellinen yhdistys ry toimii tekijänoikeuden alan juristien ja muiden asiantuntijoiden yleisenä ja puolueettomana keskustelufoorumina. Yhdistyksen piirissä toimiva Tekijänoikeusinstituutti ylläpitää kaikkien käytettävissä olevaa tekijänoikeuden erikoiskirjastoa, jonka kokoelmiin hankitaan keskeinen tekijänoikeusalan kotimainen ja kansainvälinen kirjallisuus.
Tekijänoikeuden tiedotus- ja valvontakeskus TTVK ry tukee jäsenorganisaatioidensa edustamien oikeudenhaltijoiden tekijänoikeuksien valvontaa puuttumalla aktiivisesti piratismiin sekä ehkäisevin keinoin että tekijänoikeuslain täytäntöönpanolla. TTVK tarjoaa myös tekijänoikeudellista koulutusta ja neuvontaa.
Suomen Anti-piratismiyhdistys ry toimii tuoteväärentämistä ja piratismia vastaan. Yhdistys välittää tietoa tuoteväärennöksistä ja piratismista sekä keinoista, lainsäädännöstä ja oikeuskäytännöstä tuoteväärennöstoiminnan ja piratismin ehkäisemiseksi ja vähentämiseksi. Yhdistys järjestää myös koulutustilaisuuksia sekä antaa lausuntoja toimialaansa liittyvistä lainsäädäntöhankkeista.
Muotioikeuden yhdistys ry välittää muotioikeutta koskevaa tietoa sekä tuo yhteen erilaisia muoti- ja designalan juridisista kysymyksistä kiinnostuneita ammattilaisia ja organisaatioita. Yhdistys järjestää seminaareja ja jäsentapaamisia sekä muuta toimintaa, kuten koulutustilaisuuksia ja yritysvierailuja.
Suomen patenttiasiamiesyhdistys ry (SPAY) toimii teollisoikeuksien ammattilaisten yhteisenä foorumina valvoen jäsenkuntansa yleistä ammattietua ja edistäen jäsentoimistojen välistä yhteistyötä. Yhdistys osallistuu immateriaalioikeuden kentän kehitykseen muun muassa kansainvälisen järjestön FICPI:n (Féderation Internationale des Conseils en Propriété Industrielle) jäsenyyden kautta.
Patentti-Insinöörit ry toimii suomalaisen teollisuuden patentti-insinöörien yhdyssiteenä, edistää jäsentensä pysymistä suomalaisen ja kansainvälisen teollisoikeuden kehityksen tasalla, kehittää jäsentensä osaamista sekä osallistuu alan kotimaiseen ja kansainväliseen yhteistyöhön. Yhdistys antaa lausuntoja ja tekee lausuntoja alaansa liittyvissä asioissa sekä järjestää informaatio-, koulutus- ja keskustelutilaisuuksia.
Suomen IPR-assistenttiyhdistys ry vahvistaa IPR-assistentteina tai vastaavalla nimikkeellä työskentelevien henkilöiden ammatillista identiteettiä ja kehitystä, edistää alan koulutusta sekä toimia jäsentensä yhteistyöelimenä.
LES Scandinavia on kansainvälisen lisensointiammattilaisten järjestön LES:n (Licensing Executives Society) pohjoismaiden osasto. Yhdistyksen tarkoituksena on auttaa jäseniään kartuttamaan tietoa ja taitoja sekä verkostoitumaan muiden immateriaalioikeuksien lisensoinnin parissa työskentelevien ammattilaisten kanssa.


