HO 15.3.1987 nro 116

Instanssin nimiHO
Instanssin kaupunkiHelsinki
DiaarinumeroS 1984/1011
Ratkaisun päivämäärä15.3.1987
Tuomion numero116
Laki, lainkohtaTyösuhdekeksintöL 7 §
Osapuolet, kantaja(t), valittaja(t)Diplomi-insinööri R
Osapuolet, vastaaja(t)Lempäälä Valmet Oy

R, Valmetin entinen työntekijä, valitti RO:n tuomiosta, ja vaati, että hänelle maksettava korvaus oikeudesta hänen tekemään työsuhdekeksintöön korotettaisiin 1 000 000 markaksi RO:n määräämän 50 000 markan sijaan.

Valmet oli myöntänyt RO:ssa, että R:n kanteen peruste oli oikea, mutta että R:n tekemä keksintöä ei olisi mahdollista suojata patentilla, minkä vuoksi R:lle ei voisi määrätä korvattavaksi enempää kuin 5 650 markkaa. HO totesi, ettei keksinnön patentoitavuutta voitu ryhtyä tutkimaan käsiteltävä olevan asian yhteydessä.

HO pyysi työsuhdekeksintölautakunnalta lausunnon niistä perusteista, joiden mukaan R:n korvaus tulisi määrätä. TSKL:n mukaan jutussa ei ollut tullut ilmi mitään sellaista, joka kyseisen keksinnön kannalta antaisi mahdollisuuden käyttää jotain niistä perusteista, joita on tarjolla työsuhdekeksinnöstä laskettavan korvauksen perustaksi. TSKL:n mukaan korvauksen ainoaksi perustaksi jäi ”arviointi”.

HO ”arvioi” kohtuulliseksi korvaukseksi 150 000 mk.

SR

Alempi oikeusaste

Helsingin RO 4.9.1984 259

Ratkaisun lainvoimaisuusLainvoimainen
Asiasanatkorvaukset, työsuhde, työsuhdekeksinnöt

Share: