HO 19.3.2008 nro 778

Instanssin nimiHO
Instanssin kaupunkiHelsinki
DiaarinumeroS 08/212
Ratkaisun päivämäärä19.3.2008
Tuomion numero778
Laki, lainkohtaPatenttilaki 63 §, 4 §
Riidanalaisen patentin numeroFI108285 B
Osapuolet, kantaja(t), valittaja(t)Erpico Oy
Osapuolet, vastaaja(t)Foxconn Oy, Enekos Oy

Erpico Oy:lle (kantaja) on 31.12.2001 myönnetty patentti FI108285 B, nimitykseltä ”Ylimääräisen painovälin poistolaite”. Foxconn Oy oli tehnyt patenttilain 24 §:n mukaisen väitteen patenttia vastaan, joka oli hylätty.

Kantaja vaati käräjäoikeutta vahvistamaan patenttilain 63 §:n mukaisesti että nauttii patenttinsa n:o FI108285 B nojalla suojaa Foxconn Oy:tä ja Enekos Oy:tä (vastaajat) vastaan. Kantaja vaati KäO:ta vahvistamaan, että Enekos Oy on valmistamalla patentin mukaisia laitteita ja olemassa olevia laitteita patentin mukaiseksi muuttamalla loukannut kantajan yksinoikeutta keksintöön. Foxconnin osalta kantaja vaati vahvistettavaksi, että Foxconn on myymällä Enekos Oy:n valmistamia ja patentin FI 108285 mukaiseksi muuttamia laitteita loukannut kantajan yksinoikeutta keksintöön. Kantaja on vaatinut, että vastaajat velvoitetaan yhteisvastuullisesti maksamaan korvausta patentin mukaisen keksinnön hyväksikäyttämisestä ja korvaamaan kantajan oikeudenkäyntikulut. KäO totesi, että vastaajien käyttämä FFR-paineilmatykki loukkasi riitapatenttia.

KäO totesi esitetyn näytön ja ratkaisuihin KKO 1970 II 79 ja KKO 1937 II 174 viitaten, että vastaajilla oli ollut ennakkokäyttöoikeus keksintöön, jonka mukaan perustetta velvoittaa niitä suorittamaan korvausta keksinnön hyväksikäyttämisestä ei ollut. Koska asiassa esitetyt vaatimukset ratkaistiin toisaalta kantajan, toisaalta vastaajien hyväksi, vastasivat asianosaiset itse omista oikeudenkäyntikuluistaan. Erpico Oy valitti ja Foxconn Oy ja Enekos Oy vastavalittivat tuomiosta hovioikeuteen.

Erpico Oy peruutti valituksensa ja pyysi, että hovioikeus vahvistaa ja määrää salassa pidettäväksi asianosaisten 10.3.2008 tekemän sovintosopimuksen. HO totesi sovintosopimuksen korvaavan KäO:n tuomion ja määräsi sovintosopimuksen salassa pidettäväksi 13.9.2025 saakka.

Alempi oikeusaste

Helsingin käräjäoikeus, tuomio nro 33945, annettu 3.12.2007

Ratkaisun lainvoimaisuusEi tiedossa
Asiasanatennakkokäyttöoikeus, patentinloukkaus

Share: