HO 8.10.2013 nro 2660

Instanssin nimiHO
Instanssin kaupunkiHelsinki
DiaarinumeroS 13/1786
Ratkaisun päivämäärä8.10.2013
Tuomion numero2660
Osapuolet, kantaja(t), valittaja(t)Y.T.
Osapuolet, vastaaja(t)T.T.

T.T. (vastaaja) ja Y.T. (valittaja) olivat kirjan ”Junalla Pietarista Kivennavalle” tekijöitä.

Y.T. katsoi, että T.T. oli tahallisesti loukannut Y.T:n tekijänoikeutta julkaistessaan kirjan yksin ilman Y.T:n suostumusta. Y.T:n mukaan hänen osuutensa kirjan tekemiseen oli yli 80 prosenttia. Lisäksi hänelle oli tullut kirjan tekemisestä kuluja ja hän oli kärsinyt menetyksiä sekä kirjan myyntituloina että kärsimyksenä. T.T. oli saanut kirjasta kunnian.

T.T. vaati valituksen hylkäämistä. Kirja oli tuottanut hänelle huomattavaa taloudellista tappiota. Lisäksi vaadittu kärsimyskorvaus oli kohtuuton.

HO katsoi, että aihetta KäOn tuomion muuttamiseen ei ollut. Y.T:n kanne oli hyväksytty KäO:ssa perusteiltaan, mutta määrällisesti kanteesta oli jätetty hyväksymättä vahingonkorvauksena vaadittu määrä ja kärsimyskorvauksena oli hyväksytty vain viidesosa, eli 3000 euroa. HO katsoi kohtuulliseksi velvoittaa T.T:n korvaamaan osan Y.T:n oikeudenkäyntikuluista KäO:ssa.

(MH, 15.7.2014)

Alempi oikeusaste

Espoon käräjäoikeus 2.13 os. 14.5.2013 nro 8302.

Asiasanattekijänoikeus, tekijänoikeusrikkomus

Share: