KHO 10.6.2008 nro 1486

Instanssin nimiKHO
Instanssin kaupunkiHelsinki
Diaarinumero2250/03/07
Ratkaisun päivämäärä10.6.2008
Tuomion numero1486
Laki, lainkohtaTML 6 § 1 mom., TML 14 § 1 mom. 9 kohta, TML 56 b § 1 ja 2 mom.
Tavaramerkin nimiSC
Osapuolet, kantaja(t), valittaja(t)Renk AG, Saksa
Osapuolet, vastaaja(t)PRH:n valituslautakunta

Tiivistelmä 14.8.2008 / ER

Saksalainen Renk AG oli hakenut kansainvälistä rekisteröintiä tavaramerkilleen SC luokkaan 7 (mm. laakerit). Patentti- ja rekisterihallitus (PRH) oli katsonut, ettei rekisteröinti koske Suomea, koska haettu merkki on sekoitettavissa samassa luokassa aikaisemmin rekisteröityyn yhteisön tavaramerkkiin SC (nro. 967034) ja SC4 (nro:t 837021 ja 837070). Yhtiö oli valittanut päätöksestä.

Myös PRH:n valituslautakunta oli hylännyt valituksen, koska esille tuodut seikat eivät sen mukaan olleet antaneet syytä palauttaa asiaa PRH:n käsittelyyn. Asian käsittely jatkui korkeimmassa hallinto-oikeudessa.

Yhtiö vastasi käsittelyssä, että tavaramerkkivirasto oli peruuttanut SC4-tavaramerkin (nro. 837021) rekisteröinnin. Toinen rekisteröinti (nro 837070) poistetaan rekisteristä lähitulevaisuudessa. Yhtiö oli lisännyt hakemukseensa aikaisemman SC-tavaramerkin haltijan suostumuksen rekisteröintiin, jota valituslautakunta ei hyväksynyt. Yhtiö lisäksi täydensi ja tarkensi hakemustaan. KHO kumosi valituslautakunnan päätöksen ja palautti asian käsittelyn PRH:lle tavaramerkin rekisteröintiä varten hakemukseen tehdyn tarkennuksen mukaisesti. KHO perusteli asiaa sillä, että peruutetut rekisteröinnit sekä estemerkin haltijan suostumus riittävät rekisteröinnin esteiden purkamiseen.

Alempi oikeusaste

Patentti- ja rekisterihallitus, päätös 2005/T/017, 15.5.2007

Ratkaisun lainvoimaisuusEi tiedossa
Asiasanatsekoitettavuus

Share: