Tiivistelmä 19.1.2012/hkm
Roche Consumer Health (Worldwide) Ltd (Roche) oli kanteessaan vaatinut, että Vitabalans Oy:tä (Vitabalans) kiellettäisiin jatkamasta sen tuotemerkkien loukkaamista ja että se velvoitettaisiin suorittamaan vahingonkorvausta. Kantajalle oli rekisteröity Suomessa kuviomerkki RENNIE, sanamerkki DIGESTIF RENNIE, joiden lisäksi kantaja oli vakiinnuttanut Suomessa sanamerkin RENNIE. Vitabalans käytti tuotteissaan merkkiä RENICHEW.
Käräjäoikeus totesi merkin RENNIE olevan merkkinä hyvin tunnettu ja siten erottamiskyvyltään hyvin vahva. Käräjäoikeus pyrki arvioimaan kokonaisuuden perusteella merkkien RENNIE ja RENICHEW:in määräävän osan RENI samankaltaisuutta. Käräjäoikeus katsoi mm. merkkien samanlaatuisten tuotepakkausten, kirjasinkoon, värityksen ja voimakkaan foneettisen samankaltaisuuden perusteella, että merkit olivat sekoitettavissa toisiinsa. Käräjäoikeus totesi Vitabalansin loukanneen Rochen tavaramerkkioikeuksia saaden hyötyä RENNIE-tunnuksen good-will arvosta, jonka perusteella kantajalla oli oikeus vahingonkorvaukseen.
Hovioikeus ei muuttanut käräjäoikeuden ratkaisua.
Korkein oikeus (KKO) perusteli ratkaisuaan hyvin kattavasti vedoten mm. tavaramerkkilakiin, neuvoston direktiiviin 89/104 ETY (tavaramerkkidirektiivi) ja EY-tuomioistuimen oikeuskäytäntöön. KKO hyväksyi käräjäoikeuden perustelut asiassa kokonaisuudessaan, eikä muuttanut siten alempien oikeuksien ratkaisuja.
KKO:n ratkaisu kokonaisuudessaan:
http://www.finlex.fi/fi/oikeus/kko/kko/2004/20040049


