Virgin Enterprises Limited (VEL) vaati, että markkinaoikeus (MAO) kumoaa Patentti- ja rekisterihallituksen (PRH) päätöksen ja palauttaa VEL:in tavaramerkin VIRGIN rekisteröitäväksi. VEL haki tavaramerkkiä luokan 33 tavaroille: viinit, vahvat alkoholijuomat ja liköörit; alkoholijuomat; siiderit ja cocktailjuomat. MAO totesi, että asiassa on kyse siitä johtaako luokan 33 tavaroille haettu tavaramerkki VIRGIN yleisöä harhaan, jolloin sitä ei voi rekisteröidä (Tavaramerkkilaki 12 §:n 1 momentin 5 kohta).
MAO totesi, että haettu merkki aiheutti riittävän vakavan vaaran kuluttajien harhaanjohtamiselle vähintään luokan 33 tavaroille ”cocktailjuomat”. MAO totesi, että tavaramerkin kohdeyleisö on kohtuullisen tarkkaavainen ja huolellinen suuri yleisö. Tavaramerkkinä käytetty sana ”virgin” viittaa alkoholittomaan juomaan. Suomalaisen keskivertokuluttajan katsotaan osaavan ainakin englannin perusteet. MAO katsoi, että enemmän kuin merkityksetön osa suomalaisista ymmärtää sanan tarkoittavan cocktailjuomien yhteydessä alkoholitonta versiota juomasta. Merkkiä on haettu vain alkoholia sisältäville juomille eli merkki luo kuluttajille odotuksen, jota tuotteet eivät ole. Cocktailjuomat ja niiden alkoholittomat versiot ovat myynnissä samoissa paikoissa. Niiden välillä ei ole suurta hinta eroa tai muuta asiaa, joka ehkäisisi harhaanjohtavuutta.
MAO katsoi kuitenkin, että merkki ei ole tosiasiallisesti harhaanjohtava eikä aiheuta riittävän vakavaa vaaraa kuluttajien harhaanjohtamisesta muiden alkoholituotteiden yhteydessä käytettynä. Ei ole todettavissa, että sana virgin viittaisi myös muiden alkoholijuomien yhteydessä nimenomaan alkoholittomuuteen.
MAO kumosi PRH:n päätöksen luokan 33 tavaroiden ”Viinit, vahvat alkoholijuomat ja liköörit; alkoholijuomat; siiderit” osalta ja palautti tavaramerkkihakemuksen PRH:lle rekisteröitäväksi.
(EB)


