Tyosuhdekeksinto-LTK:2007:2

Instanssin nimiTyösuhdekeksintö-LTK
Instanssin kaupunkiHelsinki
Diaarinumero2007:2
Ratkaisun päivämäärä30.3.2007
Tuomion numero2
Laki, lainkohtaTyösuhdekeksintölaki 1 § 1 mom.
Osapuolet, kantaja(t), valittaja(t)A Oy
Osapuolet, vastaaja(t)B

A Oy oli pyytänyt työsuhdekeksintölautakunnalta lausuntoa B:n tekemän työsuhdekeksinnön kohtuullisen korvauksen määrästä, mistä osin korvausta maksetaan ja maksetaanko korvaus kertakorvauksena vai juoksevana rojaltina.

B on vastineessaan pyytänyt työsuhdekeksintölautakuntaa ratkaisemaan ensin, ovatko A Oy:n tarkoittamat keksinnöt työsuhdekeksintöjä, eli soveltuuko niihin työsuhdekeksintölaki.

Kyse oli työsuhdekeksintölain henkilöllisestä soveltamisalasta eli mitä työntekijällä tarkoitetaan työsuhdekeksintölain 1 §:n 1 momentissa. Ottaen huomioon esimerkiksi lain esityöt, oikeuskirjallisuuden ja B:n ilmoituksen TSK-LTK katsoi, ettei B ole työntekijä A Oy:ssä. Näin ollen työsuhdekeksintölaki ei tule sovellettavaksi eikä lautakunta ole toimivaltainen antamaan asiassa lausuntoa.

(MH)

Share: